oszczędzanie

10 najlepszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Zastanawiałeś/aś się kiedyś – ile miałbyś/miałabyś pieniędzy na koncie, gdybyś był/a nieco bardziej oszczędny/a? Chcesz się przekonać ile można oszczędzić? Koniecznie zastosuj się do naszych 10 wskazówek! Jesteśmy przekonani, że pozwoli Ci to wskoczyć na wyższy finansowy poziom.

Po pierwsze: lista zakupów

Czy wiesz, że udając się do sklepu bez listy zakupów wydajemy średnio nawet 30% więcej? Kupujemy masę niepotrzebnych rzeczy, które są niewykorzystywane i/lub tracą termin użyteczności. Dotyczy to nie tylko spożywki, ale także ciuchów i innych rzeczy. Wszak, niegospodarność możliwa jest w każdym sklepie.

Po drugie: ekonomiczne opakowanie

Kupując w większych opakowaniach/wielopakach zazwyczaj jest znacznie taniej. Owszem – mniejsze opakowanie zazwyczaj jest znacznie wygodniejsze, ale… jeśli mamy płacić tylko za takową wygodę, to naprawdę się nie opłaca! Szczególną różnicę zauważymy w chemii, która wychodzi nawet do 30-40% taniej przy wyborze największych opakowań. TIP: W supermarketach sprawdzaj cenę za kilogram/litr przy opakowaniu. To pokaże Ci jaka jest faktyczna różnica w cenie.

Po trzecie: korzystaj z zamienników

Widzisz kampanię reklamową w telewizji? To wszystko kosztuje! Nie płać za reklamę i korzystaj z zamienników. Te nie zawsze są gorsze! Owszem, niektórych rzeczy nie zastąpimy, ale z całą pewnością – sporą liczbę produktów spożywczych/chemicznych możemy zamienić na tańsze alternatywy.

Po czwarte: second handy? Czemu nie!

W popularnych „lumpexach” znaleźć możemy nawet towary luksusowe. Markowe koszulki, spodnie, bluzy i inne części garderoby nie są tutaj rzadkością. Zapłacimy za nie kilka razy mniej, a otrzymamy świetny produkt. W szczególności zastosować można tę taktykę u dzieci, które bardzo szybko wyrastają z ubrań.

Po piąte: wyprzedaże? To właśnie lubię!

Dzisiaj na niemal każdej szybie w galerii handlowej możemy przeczytać „wyprzedaż” / „promocja – 50%” itp. Niestety, bardzo często nie ma to zbyt dużego związku z prawdą. Nie mniej jednak, warto orientować się w faktycznych promocjach i korzystać z wyprzedaży. Oczywiście, nie powinny one być dla nas wabikiem – ale jeśli już planujemy zakupy – róbmy to w sklepach, gdzie właśnie trwa promocja/wyprzedaż.

Po szóste: zweryfikuj rachunki za telefon

Przeciętna jednostka wydaje na rozmowy telefoniczne około 45 złotych miesięcznie. Jak wygląda Twój rachunek? Zweryfikuj go… i wybierz najkorzystniejszą ofertę. Sieci telefoniczne cały czas ulepszają swoją ofertę oferując coraz to atrakcyjniejsze warunki. Wykorzystaj ten trend i płać za telefon nawet o połowę mniej.

Po siódme: ogranicz zużycie prądu

To może być inwestycja długofalowa, ale zakup sprzęt energooszczędny, wymień żarówki na ledowe i przede wszystkim – wyłączaj wszystko to, co niepotrzebne. Według ekspertów KAŻDY może ograniczyć zużycie prądu o nawet 30%!

Po ósme: ogranicz zużycie wody

Woda jest niezbędna do życia. Zużywamy ją każdego dnia, ale czy nie możemy tego ograniczyć? Podczas zmywania naczyń, kąpieli czy innych czynności – marnujemy mnóstwo wody. Gospodaruj nią lepiej, a zobaczysz, że szybko Twoje rachunki pójdą w dół. Pamiętaj również o tym, że nawadniając ogródek – płacisz także za ścieki, których de facto nie generujesz.

Po dziewiąte: rzuć palenie/zrezygnuj z nałogów

Termin „nałóg” oznacza, że jesteśmy od czegoś uzależnieni. A to… zawsze generuje koszty. Bez znaczenia czy mowa o paleniu papierosów, piciu alkoholu czy graniu na komputerze. Wszystko to wiąże się ze zwiększonymi wydatkami. Dlatego też, zalecamy całkowicie odrzucić wszelaki nałogi.

Po dziesiąte: zadbaj o swoje zdrowie

Regularny rytm dobowy, zdrowa dieta, aktywność fizyczna – to czynniki, które w głównej mierze kształtują Twoje zdrowie. W im lepszej kondycji Twój organizm, tym mniej czasu spędzasz u lekarza i wydajesz mniej pieniędzy na leki i suplementy. Dbaj o zdrowie każdego dnia, a przyniesie Ci to długofalowe zyski. Sposobów na oszczędzanie jest rzecz jasna znacznie więcej. Pamiętaj jednak o tym, by monitorować zmiany i zauważać efekty (tj. porównywać wydatki) – dzięki temu znajdziesz jeszcze więcej motywacji do oszczędzania.

Dodaj komentarz