nauka

7 efektywnych sposobów na lepszą pamięć

Czy uważasz, że naprawdę da się usprawnić pamięć? Pewnie niejednokrotnie zadajesz sobie to pytanie, gdy kiedykolwiek zostawiłeś coś gdzieś lub gdy czegoś nie zrobiłeś, bo po prostu — zapomniałeś. Pewnie zwalasz winę na wiek lub na zmęczenie. Ale nic z tych rzeczy. Stan twojej pamięci zależy od tego, jak o nią dbasz. Ja często żałuje, że moja pamięć nie jest lepsza. Na szczęście istnieje wiele taktyk poprawiających pamięć.

Najczęstszym wykorzystywanym sposobem jest utworzenie kalendarza w postaci papierowej lub wygodniejsza wersja – w postaci online. Twój telefon może ci codziennie przypominać o zbliżających się spotkaniach lub innych wydarzeniach. Tworzenie takich codziennych list pozwoli ci być pewnym, że o niczym nie zapomnisz. Oczywiście taki system nie powoduje, że ćwiczymy swoją pamięć. Wykorzystujemy jedynie techniki, które same, bez naszej ingerencji, pomogą na przypomnieć o czymś istotnym. Dlatego też, musimy wprowadzić do naszego życia rutynę, która umożliwi nam ćwiczenie pamięci długotrwałej.

Poniżej przedstawiamy techniki i strategie, które możemy wykorzystać do usprawnienia naszej pamięci.

1. Skupiaj swoją uwagę na rzeczach istotnych.

Według badaczy, uwaga jest jednym z głównych składników pamięci. Aby informacje mogły przejść z pamięci krótkotrwałej do pamięci długoterminowej, musisz samodzielnie aktywizować uwagę. Staraj się uczyć lub pracować w miejscu wolnym od zakłóceń, takich jak telewizja, muzyka i inne rozrywki. Z mojego doświadczenia wiem, że pozbycie się rozpraszaczy może nie być łatwym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli mieszkasz przy hałaśliwych sąsiadach. Musisz wygospodarować sobie taki czas i miejsce, by móc w spokoju wykonywać ważne dla ciebie czynności.

2. Unikaj wkuwania na tzw. blachę.

Szereg badań potwierdziło, że wkuwanie na blachę może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Oczywiście, twoja pamięć krótkotrwała zapamięta tę odpowiednią ilość materiału na odpowiednio długi czas, np. do egzaminu. Jednakże po jakimś czasie zauważysz, że twoja wiedza zanika. Zaczynasz zapominać to, czego się tak długo uczyłeś. Dlatego też, ważna jest regularna nauka. Ciągłe powtarzanie tego samego materiału jest kluczem do twojej wiedzy. Podobnie jest z nauką języka obcego. Raz zapamiętane słówko, niewykorzystywane na co dzień, zostanie zaraz zapomniane.

3. Organizuj wiedzę.

Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że ludzi mózg organizuje wiedzę w powiązanych ze sobą grupach. Możemy porównać to do segregatora z przegródkami. Zatem, możemy tę wiedzę wykorzystać w życiu codziennym. Wszystkie materiały, pojęcia czy terminy możemy pogrupować, tworząc tym samym zarys notatek. Będzie to dla nas niesamowity podręcznik.

4. Mnemotechniki

Techniki mnemoniczne wymagają od nas większej cierpliwości i wymagają naprawdę długiego treningu. Często stosowane są przez uczniów, ponieważ są one metoda przywoływania informacji do pamięci. Mnemotechnika to bardzo dobry sposób na zapamiętywanie informacji. Na przykład, możesz skojarzyć termin, który musisz zapamiętać, z elementem, który dobrze znasz. Ucząc się języka obcego wykorzystasz do tego karteczki i rzeczy, które masz w domu. Nie mogąc zapamiętać słówka, np. chair, naklejasz na krzesło karteczkę właśnie z tym terminem. W ten sposób ćwiczysz pamięć wzrokową poprzez technikę wizualną. Najlepsze mnemoniki to te, które wykorzystują pozytywne obrazy lub humor. Możesz wymyślić rymowankę, piosenkę lub żart, aby pomóc w zapamiętaniu określonej sekwencji informacji.

5. Wykorzystuj wizualizacje.

Wiele osób korzysta z wizualizacji informacji. Zwracaj uwagę na zdjęcia, wykresy i inne grafiki w swoich podręcznikach. Jeśli twoje książki nie posiadają takich pomocy wizualnych, zawsze możesz stworzyć je sam. Rysuj wykresy lub figury na marginesach swoich notatek, lub użyj zakreślaczy, lub długopisów w różnych kolorach. To pozwoli utrwalić ci informacje w twoim umyśle.

6. Czytaj na głos.

Badania sugerują, że głośne czytanie materiałów znacznie poprawia pamięć i utrwala w umyśle informacje, które widzisz i słyszysz jednocześnie. Pedagodzy i psycholodzy wykorzystują ten sposób na zajęciach w szkole. Uczniowie, zwłaszcza klasach wczesnoszkolnych, śledzą tekst w książkach, a nauczyciele im te teksty czytają.

7. Sen to zdrowie.

Badacze od dawna wiedzą, że sen jest ważny dla pamięci i uczenia się. Badania wykazały, że drzemka po nauce pomaga uczyć się szybciej i pozwala na dłużej zapamiętać informacje. Dlatego też, warto po szkole lub po pracy wrócić do domu i się zdrzemnąć chwilę, zanim rozpoczniesz wkuwanie nowych informacji.

Dodaj komentarz