pokrzywa indyjska

Forskolina (pokrzywa indyjska) – co to jest i jak działa? Jak stosować na odchudzanie?

Forskolina to pokrzywa indyjska, która stanowi składnik wielu preparatów odchudzających. Informacji na temat tej rośliny jest bardzo niewiele, dlatego postanowiliśmy trochę ją przybliżyć. Coleus forskohlii, czyli inaczej pokrzywa indyjska, pochwiatka, koleus lub forskolina jest rośliną azjatycką, bardzo podobną do naszej pokrzywy. Różni się jednak od niej przede wszystkim barwieniem. Pokrzywa indyjska swoje właściwości lecznicze zawdzięcza substancji czynnej, którą jest forskolina. Dzięki swoim leczniczym właściwościom od lat znajduje zastosowanie w medycynie hinduskiej oraz ajurwedyjskiej.

Jak działa pokrzywa indyjska?

W medycynie wschodniej pokrzywa indyjska jest stosowana przy schorzeniach układu oddechowego, sercowo-naczyniowych, układu pokarmowego, a także nadciśnieniu tętniczym, jaskrze, łuszczycy i otyłości. W Afryce liście rośliny wykorzystuje się jako środek wykrztuśny, moczopędny i wywołujący menstruację u kobiet. Najbardziej pożądaną częścią rośliny są korzenie, ponieważ one mają najwyższe stężenie forskoliny. Stymuluje ona produkcję cyklicznego AMP (cAMP). Jego wzrost powoduje aktywowanie enzymu lipazy hormonozależnej (HSL), co uwalniania zapasy tłuszczu i kieruje je tam, gdzie organizm ich potrzebuje. Stymuluje także wydzielanie hormonów tarczycy — trójjodotyroniny i tyroksyny, pobudza termogenezę.

Opinie na temat forskoliny

Badania sugerują, że forskolina nasila rozkład tłuszczu w tkance tłuszczowej, dzięki czemu jest pomocna w walce z nadwagą i otyłością.

Suplementowanie ekstraktu powoduje także obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Do takich wniosków doszli niemieccy naukowcy już w latach 80 XX wieku. U mężczyzn przyjmujących forskolinę zaobserwowano zmniejszenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej. W innym badaniu u pacjentów odnotowano spadek oporu naczyniowego oraz poprawę kurczliwości lewej komory serca o 19%. Przy podsumowaniu badania naukowcy stwierdzili, że obniżeniu ciśnienia tętniczego towarzyszy również ustępowanie rumienia.

Austriaccy naukowcy twierdzą, że pokrzywa indyjska może też pomóc osobom chorym na astmę. Forskolina wpływa na zmniejszenie ciśnienia w gałce ocznej, co wykazano w kilku badaniach, poprzez podawanie jej w formie zawiesiny bezpośrednio na gałkę oczną. Lekarze i specjaliści potwierdzają, że tabletki zawierające w swoim składzie forskolinę są skutecznym sposobem w walce z otyłością. Polecane są szczególnie osobom z dużą nadwagą, u których poziom cAMP jest bardzo niski.

Gdzie kupić pokrzywę indyjską?

Pokrzywa indyjska występuje powszechnie w Nepalu, Birmie, Tajlandii, Indiach. Uprawiana się ją także w wielu krajach Afryki Wschodniej. W Polsce pokrzywę indyjską można nabyć w dwóch formach, proszku i tabletek. Cena tabletek jest uzależniona od zawartości substancji czynnej w jednej tabletce, ilości tabletek w opakowaniu i firmy. W przypadku tak wyjątkowej substancji, jaką jest forskolina, lepiej zdecydować się na zakup trochę droższych suplementów sprawdzonej marki.

Jednym z najlepszych suplementów z forskoliną – bez cienia wątpliwości – jest Nutrigo Lab Burner – wieloskładnikowy spalacz tłuszczu dla sportowców i nie tylko. Więcej o Nutrigo Lab Burner na Silniejszy.pl:

Jak stosować i dawkować pokrzywę indyjską?

Nie została ustalona dawka terapeutyczna dla ekstraktu zawierającego forskolinę. W opisywanych badaniach klinicznych stosowano zwykle 250 mg ekstraktu z pokrzywy indyjskiej zawierającego 10 proc. forskoliny, podawanego 2 razy dziennie. Oznacza to, że podawano 25 mg substancji czynnej dwa razy na dobę.

 

Dodaj komentarz