problemy ze snem

Jak poradzić sobie z bezsennością?

Bezsenność to problem, który dotyczy około 30% Polaków. To niezwykle uciążliwa przypadłość, która może doprowadzić do utraty zdrowia. Wszakże, brak regeneracji organizmu skutkuje zaburzeniami w jego funkcjonowaniu.

Bezsenność to przypadłość, o której można powiedzieć, że jest „śmiertelnym zagrożeniem”. Nie ma w tym ani trochę przesady. Każdego roku, w wyniku powikłań wynikających z zaburzeń snu – umiera multum osób na całym świecie. Dlatego też, nigdy nie należy lekceważyć tego problemu.

Oczywiście, nie oznacza to, że powinniśmy panikować (mogłoby to zaognić problem). Jednakowoż – warto skonsultować przypadłość już w początkowym stadium rozwoju.

Przyczyny problemów ze snem. Dlaczego nie mogę spać?

Każdego dnia miliony Polaków (według szacunków nawet 8-10 milionów) patrząc się w sufit, nie może zasnąć. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne. Czynników kształtujących bezsenność jest naprawdę wiele. Oto najczęściej występujące:

  • stres (zarówno krótkotrwały, jak i długotrwały)
  • nieodpowiednie odżywianie (z reguły: niezdrowa, niepełnowartościowa dieta)
  • siedzący tryb życia (zbyt mała aktywność fizyczna w ciągu doby)
  • zaburzenia natury depresyjnej
  • nieregularny rytm dobowy (np. praca 3-zmianowa)

Jak poradzić sobie z problemami ze snem?

Przede wszystkim, musisz zmienić swój tryb życia na zdrowszy. Kluczowe jest unormowanie rytmu dobowego. Oznacza to, że pory snu muszą być stałe. Zadbaj także o odpowiednią dietę, ruch, relaks czy suplementację. Wszak, to podstawowe elementy zdrowego stylu życia.

Niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na sen jest komfort, a konkretniej – wygodny materac czy poduszka. To brzmi banalnie, ale w wielu przypadkach to właśnie te elementy odpowiadają za występowanie nieszczęsnej bezsenności. Przed snem musisz przygotować pomieszczenie w którym będziesz spać. Zadbaj zarówno o optymalną temperaturę, jak i wilgotność.

Efekty zmian nie przychodzą natychmiastowo!

Zmieniając swój tryb życia musisz liczyć się z tym, że efekty pojawią się dopiero po pewnym czasie. Zwykle ma to miejsce po minimum kilku tygodniach. To zrozumiałe, że nie możesz tak długo czekać. Co zatem zrobić, by od razu poczuć ulgę i się wysypać?

  • Zrezygnuj z każdej formy pobudzaczy (kawa, Energy drink)
  • Zadbaj o wyczerpującą aktywność fizyczną w drugiej części dnia
  • Wycisz pomieszczenie w którym zasypiasz
  • Przygotuj sypialnię

Problemy związane z bezsennością to bardzo poważne schorzenie, którego pod żadnym pozorem nie należy ignorować. Jeśli powyższe rady nie przynoszą skutku, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Nieleczenie bezsenności może nieść za sobą niezwykle poważne skutki uboczne.

Tabletki nasenne – ostateczność?

Przestrzegamy przed wykorzystywaniem tabletek nasennych. W naszej ocenie powinny one stanowić ostateczność. Wszakże, mogą wykazywać działanie uzależniające. W praktyce oznacza to tyle, że problem pogłębi się i zasypianie bez silnych środków w przyszłości będzie po prostu niemożliwe. Dlatego też, w pierwszej kolejności sugerujemy wykorzystywać naturalne metody na bezsenność.

Dodaj komentarz