sen

Jak pozbyć się głośnego chrapania?

Chrapanie to przypadłość, która przez bardzo dużą liczbę osób jest ignorowana. Mało kto bowiem wie, że konsekwencją tego zjawiska jest nie tylko niespokojny sen. Chrapanie może przyczyniać się także do zaburzeń w wymianie tlenowej, co może mieć naprawdę katastrofalne konsekwencje.

Chrapanie – dlaczego nie możesz tego ignorować?

Chrapanie niesie za sobą ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. To dolegliwość, która objawia się poprzez kilkusekundowe przerwy w oddychaniu. Podczas jednej nocy może dojść do nawet kilku tysięcy takich epizodów.

Bezdech senny skutkuje niedostatecznym dotlenieniem, czego konsekwencją mogą być: zawał serca, udar mózgu. Nieco „łagodniejszym” objawem tej przypadłości są bóle głowy, uczucie senności czy problemy z erekcją.

Co przyczynia się do chrapania?

Chrapanie to defekt, który jest warunkowany przez niedrożności w górnych drogach oddechowych. W momencie kiedy w organizmie gromadzi się nadmierna ilość dwutlenku węgla, wysyłany jest sygnał do mózgu, który aktywuje dodatkowe mięśnie. Skutkuje to chrapanie, czyli akustycznym zjawiskiem.

Słabe ciśnienie przepływu powietrza może być efektem:

 • Zaburzeń w budowie górnych dróg oddechowych
 • Zalegającej wydzieliny w górnych drogach oddechowych
 • Opadającego języka ku dołowi
 • Krzywej przegrody nosowej
 • Ucisku szyjnego (otyłość)

Jak leczyć chrapanie?

Chrapanie to przypadłość wymagająca naszej interwencji. Trudno bowiem spodziewać się, że te zjawisko ustąpi samo z siebie. Aby całkowicie je wyeliminować musimy zadbać przede wszystkim o zmianę trybu życia na zdrowszy. Wszak, bardzo często chrapanie jest wynikiem:

 • Nieprawidłowości w diecie
 • Braku aktywności fizycznej
 • Otyłości i nadwagi
 • Palenia papierosów
 • Picia nadmiernej ilości alkoholu

Spora grupa osób cierpi na chrapanie, które jest wynikiem zaburzeń w budowie układu oddechowego. Wówczas jedyną formą leczenia jest korekta plastyczna. Zabiegi chirurgiczne najczęściej przeprowadza się na migdałkach, podniebieniu, języku oraz przegrodzie nosowej.

W przypadku gdy, prowadzenie zdrowego trybu życia nie przynosi pożądanych efektów, musimy zastosować inne formy leczenia.

Szczególnie popularną metodą na chrapanie są tzw. aparaty na chrapanie. To rozwiązanie bardzo skuteczne, ale niestety mało komfortowe.

Innym, równie skutecznym rozwiązaniem są środki farmakologiczne. Tabletki na chrapanie pozwalają nie tylko wyeliminować problem (objawy) na czas suplementacji. Są również doskonałym pomysłem na stałą poprawę – udrażniają kanały oddechowe i umożliwiają swobodny przepływ powietrza.

Reasumując, medycyna oferuje kilka naprawdę skutecznych rozwiązań. A mianowicie:

 • Aparaty na chrapanie – urządzenia, których zadaniem jest kontrola ciśnienia przepływu powietrza. W momencie diagnozy niedrożności, aparat zwiększa ciśnienie i tym samym eliminuje bezdech i chrapanie.
 • Interwencje chirurgiczne – to rozwiązanie stosowane w przypadku diagnozy: krzywej przegrody nosowej, nadmiernej wiotkości elementów gardła, przerostu migdałów, języka opadającego ku dołowi.
 • Środki farmakologiczne – preparaty takie jak Snoran Plus umożliwiają usunięcie niedrożności w małoinwazyjny sposób. To wygodne rozwiązanie, którego skuteczność stoi na naprawdę bardzo wysokim poziomie.

Podsumowanie

Chrapanie to problem nawet co trzeciego Polaka. Ta przypadłość, bardzo często jest ignorowana, co może mieć naprawdę poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia.

Jednym z defektów do którego przyczyniać się może chrapanie jest bezdech senny. Mówi się, że te akustyczne zjawisko jest pierwszym sygnałem alarmowym bezdechu. Jak wiadomo – epizodyczne przerwy w oddychaniu mogą skutkować nawet zawałem serca i udarem  mózgu.

Dodaj komentarz