Jak schudnąć do lata

Jak schudnąć do lata? Szybkie odchudzanie przed wakacjami

Choć za oknem chłód, deszcz i wiatr, to Panie już zaczynają myśleć o sylwetce na cieplejsze dni. Wszak, szczupła figura to dosyć znaczący wyznacznik kobiecego piękna. A Panie – jak to Panie, uwielbiają być i czuć się piękne.

W głowach wielu kobiet rodzi się pytanie: „Jak schudnąć do lata?”. W dzisiejszej publikacji udzielamy szczegółowej odpowiedzi na te pytanie.

Dieta „cud”, czyli zadbaj o swój głód

Niewątpliwie – posiadanie odpowiednio zbilansowanego jadłospisu jest konieczne, by zacząć skutecznie się odzywiać. Wszak, to co jemy bezpośrednio wpływa na naszą sylwetkę. Jak zatem się odżywiać, by waga zamiast rosnąć, spadała? Przede wszystkim należy zminimalizować dostarczanie cukrów prostych. Węglowodany powinny być złożone (brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo itd.), ponieważ dostarczają energii na dłużej (wolniejsze uwalnianie). Ponadto, należy zadbać by dostarczane białko było pełnowartościowe (chude mięso, ryby itd.), a tłuszcze były zdrowe (oliwa z oliwek).

Jadłospis powinien składać się z minimum pięciu posiłków, które dostarczać należy maksymalnie co trzy godziny. Każdego dnia ilość spożywanej wody powinna być nie mniejsza aniżeli dwa litry.

Aktywność fizyczna, czyli odchudzanie bieganiem stoi

Na ulicach polskich miast ilość biegaczy-amatorów rośnie z każdym kolejnym dniem. Niektórzy robią to dla zachowania kondycji, inni dla rywalizacji (start w zawodach), jeszcze inni – dla odchudzania. Ta forma aktywności fizycznej jest niezwykle skuteczna w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej.

Jak powinien wyglądać plan treningowy dla osoby początkującej? Przyzwyczajenie organizmu do biegania jest bardzo trudne. Tym bardziej wtedy, gdy prowadzi się siedzący tryb życia. Plan treningowy powinien mieć charakter progresywny (zarówno dla tempa, jak i ilości przemierzanych kilometrów). By go stworzyć nie potrzeba specjalisty. Wystarczy określić możliwości na podstawie pierwszego treningu (czas/ilość przebiegniętych kilometrów) i ustalić kolejne cele (wyższe) na następne dni treningowe.

Początkowo sugerujemy trenować 2-3 razy w tygodniu, z czasem zwiększając tę ilość do nawet pięciu. Docelowo trening powinien trwać kilkadziesiąt minut.

Plan treningowy dla osoby początkującej

Przeglądając fora internetowe, blogi i portale tematyczne można natknąć się na wiele zapytań w stylu „Jak zacząć?”. To bardzo powszechne pytanie. W końcu początki zwykle bywają najtrudniejsze.

Od czego zacząć? Przede wszystkim od naładowania motywacji do 100%. Kwestie mentalno-psychologiczne mają ogromny wpływ na samym początku treningu biegowego. Często będziemy prowadzić walkę z samym sobą. Poza dbaniem o motywację warto ustalić cel. Posiadanie celu jest kluczowe w utrzymaniu motywacji. Bez niego bardzo szybko zrezygnujemy.

Kolejnym, ostatnim etapem jest ustalenie planu treningowego odpowiadającego motoryce i możliwościom organizmu. Poniżej prezentujemy przykładowy plan treningowy na pierwszy miesiąc treningu.

Tydzień I

Dzień tygodnia

Trening

Wtorek Stretching (15min), 1 km trucht, 100m marsz, 1km trucht
Czwartek Stretching (15min), 2 km trucht, 100m marsz, 1km trucht
Sobota Streching (15min), 2km trucht, 100m marsz, 2km trucht

Tydzień II

Dzień tygodnia

Trening

Wtorek Stretching (15min), 2 km trucht, 100m marsz, 1km bieg (szybsze tempo)
Czwartek Stretching (15min), 3 km trucht, 200m marsz, 2km trucht
Sobota Streching (15min), 5 km trucht, 8 x 100metrów (naprzemiennie sprint/marsz)

Tydzień III

Dzień tygodnia

Trening

Wtorek Stretching (15min), 6 km trucht
Czwartek Stretching (15min), 3km trucht, 3km bieg (szysze tempo)
Sobota Streching (15min), 4km trucht, Stretching (5 min), 4km trucht

Tydzień IV

Dzień tygodnia

Trening

Wtorek Stretching (15min), 8 km trucht
Czwartek Stretching (15min), 4km trucht, 4 x 100 (marsz/sprint), 4km trucht
Sobota Streching (15min), 10km trucht

Zwolenników treningu biegowego w Polsce jest cała masa. Każdego dnia na ulicach polskich miast można zauważyć dziesiątki osób, które realizują najróżniejsze biegowe plany treningowe.

Amatorzy, profesjonaliści, pół-profesjonaliści – biegają wszyscy Ci, którzy chcą: poprawić ogólną kondycję swojego organizmu, przygotować organizm do większego wysiłku lub skorygować swój wygląd (np. spalając tkankę tłuszczową).

Dodaj komentarz