Łysienie plackowate

Łysienie plackowate i łysienie bliznowaciejące: przyczyny, różnice, objawy i leczenie

Łysienie bliznowaciejące to rzadki stan chorobowy o charakterze stałym nabytym lub wrodzonym. Polega na zastąpieniu zniszczonych torebek włosowych przez tkankę bliznowatą. Poniżej przedstawiamy pokrótce przyczyny i objawy tych dwóch typów łysienia.

Łysienie plackowate – przyczyny

Etiopatogeneza łysienia plackowatego do tej pory nie została ustalona. Przyjmuje się, że wpływ na chorobę ma wiele czynników,  a mianowicie:

  • zjawiska autoimmunologiczne
  • zjawiska naczyniowe
  • zaburzenia w zakresie układu nerwowego
  • czynniki psychiczne

Łysienie plackowate – objawy

Łysienie bliznowaciejące – objawy

Łysienie plackowate dotyka najczęściej osób młodych, choć pojawiać się może również u osób dorosłych. Pojawiające się ogniska wyłysienia mogą postępować i doprowadzić do całkowitej utraty włosów. Problem dotyczy głównie owłosienia na głowie, choć może dotyczyć również innych miejsc.

Łysienie bliznowaciejące – przyczyny

Stan łysienia bliznowaciejącego pojawia się wskutek powstania urazu lub występowania innego stanu chorobowego. Do najczęstszych przyczyn łysienia bliznowaciejącego zaliczamy:

  • skaleczenia i otarcia (zniszczenie naskórka)
  • oparzenia ogniem i środkami chemicznymi
  • odmrożenia
  • infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pierwotnicze
  • rogowacenie mieszkowe kolczyste wyłysiejące

Łysienie bliznowaciejące – objawy

Łysienie bliznowaciejące może objawiać się poprzez świąd i pieczenie, które doprowadza do uciążliwego bólu głowy. Długotrwały, nieleczony stan chorobowy może doprowadzić do całkowitej utraty owłosienia. Łysienie bliznowaciejące może dotyczyć zarówno owłosienia znajdującego się na głowie, jak i innych miejsc ciała.

Reasumując, łysienie plackowate i bliznowaciejące to dwa różne typy łysienia. Często jednak ich objawy mogą wyglądać bardzo podobnie. Warto pamiętać, że w obu przypadkach forma leczenia jest całkowicie inna.

co na pozbycie się łysienia

Sposoby na pozbycie się łysienia. Czy łysienie plackowate i bliznowaciejące leczymy w ten sam sposób?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć – łysienie plackowate i łysienie bliznowaciejące to dwa różne typy łysienia. W związku z tym, leczenie tychże przypadłości wygląda całkowicie inaczej.

W przypadku łysienia plackowatego przyczyny nie do końca są jasne, dlatego też leczenie tej przypadłości – jest bardzo trudne i zwykle polega na podaniu leków immunosupresyjnych. Nie oznacza to jednak, że leczenie łysienia bliznowaciejącego jest łatwiejsze – wręcz przeciwnie. W przypadku zabliznowacenia się skóry – nie ma możliwości odbudowy mieszków włosowych.

Jak widać – w przeciwieństwie do innych typów wypadania włosów, łysienie bliznowaciejące i łysienie plackowate – bardzo trudno zahamować. Wszak, o ile w przypadku wypadania włosów na tle androgenowym czy telogenowym – możemy przeprowadzić skuteczną interwencję suplementami i kosmetykami, o tyle w przypadku wyżej wymienionych przypadłości jest to po prostu niemożliwe.

Dodaj komentarz