Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy, a trądzik u dzieci w wieku 2-6 lat. Jakie są przyczyny?

Wygląd trądziku niemowlęcego jest zbliżony do trądziku młodzieńczego. Co przyczynia się do występowania trądziku niemowlęcego i jak sobie z nim radzić?

Przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego

Medycyna nieustannie stara się określić przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego.  Za główną przyczynę uważa się zmiany hormonalne matki dziecka. Przetransportowane przez łożysko do płodu hormony przyczyniają się do nadmiernej produkcji łoju, co w rezultacie doprowadza do zatkania porów i wystąpienia wykwitów skórnych.

Inna teoria naukowców znajduję przyczynę w Malasezzia – drożdżach obecnych na skórze niemowląt. Trądzik może być wywołany reakcją alergiczną na nieodpowiedni dobór kosmetyków lub złą częstotliwość higieny, a także podrażnienia mechaniczne (np. Przetarcia).

Nie jest to defekt, który powinien przerażać, aczkolwiek – nie należy go lekceważyć. W momencie kiedy utrzymuje się przez długi czas – warto poinformować o tym lekarza/specjalistę.

Trądzik u dziecka

Trądzik niemowlęcy – kiedy się pojawia i ustępuje?

Trądzik niemowlęcy zazwyczaj objawia się już w drugim tygodniu życia. Może utrzymywać się przez kilka miesięcy (rzadko zdarza się by występował dłużej). Zazwyczaj w wieku 3 miesięcy nie ma już pozostałości po tym defekcie skórnym.

Trądzik niemowlęcy – leczenie

W przypadku, gdy zmiany skórne utrzymują się dłużej należy skonsultować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem. Być może zmiany mają inne podłoże i niezbędne będzie podjęcie leczenia. W leczeniu trądziku rzadko stosuje się silne leki. Zdecydowanie częściej lekarz zapisuje płyny do higieny. Znacznie rzadziej stosuje się leczenie antybiotykami lub hormonami (tylko zaawansowane przypadki). Wyprysków nie należy wyciskać – może doprowadzić to do bolesnego stanu zapalnego.

Co oczywiste, w przypadku trądziku niemowlęcego, jakiekolwiek leczenie musi być prowadzone przez lekarza specjalistę. Stosowanie jakichkolwiek środków, nawet w pełni naturalnych – jest niedopuszczalne. Wszak, to co bezpieczne dla osób dorosłych, nie zawsze jest bezpieczne dla niemowląt.

Trądzik – leczenie

Trądzik u dziecka w wieku 2-6 lat

W momencie kiedy dziecko ma 2 lub więcej lat i pojawia się trądzik, to jest to sytuacja niepokojąca. Produkcja sebum jest bowiem niewielka, więc przyczyna zazwyczaj ma inne podłoże. Należy bezwzględnie skonsultować to z dermatologiem, gdyż może oznaczać to poważne zmiany skórne wynikające z nieprawidłowości gospodarki hormonalnej dziecka.

Oczywiście, nadal defekt może mieć charakter przejściowy i ustępować samoistnie. Jednakowoż, ze względu na potencjalną możliwosć zaburzeń gospodarki hormonalnej – problemu nie można lekceważyć. Otóż, zaburzenia tego typu u dzieci mogą prowadzić do poważnych problemów z funkcjonowaniem organizmu w przyszłości.

Co więcej, podobnie jak w przypadku trądziku niemowlęcego – nie należy podejmować jakichkolwiek działań na własną rękę. Wszelkie próby leczenia powinny być realizowane pod kontrolą specjalisty – lekarza dermatologa.

Dodaj komentarz